داوری

امروزه داوری به یکی از پرکاربرد ترین و کلیدی ترین مباحث در قرارداد ها تبدیل شده است به طوری که اطلاع داشتن از قوانین و آثار حاکم بر آن حتی برای عموم و اشخاص غیر حقوقی نیز ضروری و خالی از لطف و نخواهد بود .

حال سوالی که در گام نخست به ذهن خطور می کند این است که :

داوری چیست و چه کاربردی دارد ؟

در مواد ۴۵۴ الی ۵۰۱ قانون آیین دادرسی مدنی به تعریف داوری و شرایط و قواعد آن به شرح و تفصیل پرداخته است .

 داور کسی است که :

طرفین قرارداد با اراده و توافق خود، وی را بعنوان داور ناظر بر قرارداد تعیین می نمایند تا در صورت حصول اختلاف، تخطی از وظایف قراردادی و ….. میان آنان داوری نماید.

  تذکر : داور می تواند شخص حقیقی و یا شخص حقوقی( موسسه ) باشد .

داوری حقوقی

داوری به معنای فصل خصومت و رفع اختلاف توسط اشخاص یا موسسه ای غیر از قاضی می باشد و این مهم تشریفات رسیدگی همانند تنظیم دادخواست، هزینه دادرسی ، روند پیچیده و زمانبر دادگاه را ندارد .

فواید داوری

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که :

چرا به جای مراجعه به دادگاه از داوری استفاده نماییم ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، داوری در اموری که قابل ارجاع به داور می باشد مزایایی دارد که عبارتند از:

 • جلوگیری از اتلاف وقت و روند زمانبر رسیدگی پرونده در دادگاه
 • صرفه جویی در هزینه ها و نداشتن هزینه های بالای دادرسی
 • ارادی بودن انتخاب داور برخلاف عدم امکان تعیین قاضی توسط طرفین
 • حل و فصل سریع خصومت و جلوگیری از بروز خسارات ناشی از روند قضایی
 • و …..

 ویژگی های داور :

در ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی مدنی که بیان می دارد :

دادگاه نمی‌تواند اشخاص زیر را به سمت داور معین نماید مگر با تراضی طرفین:

 • کسانی که سن آنان کمتر از بیست و پنج سال تمام باشد.
 • کسانی که در دعوا ذی نفع باشند.
 • کسانی که با یکی از اصحاب دعوا قرابت سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم داشته باشند.
  کسانی که قیم یا کفیل یا وکیل یا مباشر امور یکی از اصحاب دعوا می‌باشند یا یکی از اصحاب دعوا مباشر امور آنان باشد.
  کسانی که خود یا همسرانشان وارث یکی از اصحاب دعوا باشند.
  کسانی که با یکی از اصحاب دعوا یا با اشخاصی که قرابت نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم با یکی از اصحاب دعوا دارند، درگذشته یا حال دادرسی کیفری داشته باشند.
  کسانی که خود یا همسرانشان و یا یکی از اقربای سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم او بایکی از اصحاب دعوا یا زوجه و یا یکی از اقربای نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم او دادرسی مدنی دارند.
  کارمندان دولت در حوزه ماموریت آنان.کسانی که خود یا همسرانشان و یا یکی از اقربای سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم او با یکی از اصحاب دعوی (اختلاف) یا زوجه و یا یکی از اقربای نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم او دادرسی مدنی دارند.
 • کارمندان دولت در حوزه مأموریتشان

تذکر : داوری علی الخصوص در حوزه قراردادهای تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که تجار به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه خود و برای جلوگیری از خسارات هنگفت ناشی از روند رسیدگی طولانی قضایی ناگزیر به استفاده از بند داوری در قرارداد های خود می باشند .لکن استفاده از این بند در مفاد قرارداد امری مهم و تخصصی بوده و در حیطه وظایف وکلای پایه یک دادگستری و یا اشخاص دارای مدارک داوری از دادگستری و یا موسسه های خصوصی و یا مشاور حقوقی می باشد زیرا استفاده از این بند بدون داشتن اطلاعات کافی می تواند نتیجه عکس در بر داشته و برای طرفین خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد .

مشاوره حقوقی آنلاین

گروه وکلای یکتا وکیل، در راستای مسئولیت اجتماعی خود در تمامی نقاط کشور، مشاوره حقوقی آنلاین ا را نیز ارائه می‌دهد. افرادی که ساکن تهران نیستند، یا به هر علتی نمی توانند برای مشاوره حضوری اقدام نمایند می‌توانند با تماس با شماره‌های موسسه سوالات خود را با مشاورین و وکلا در میان بگذارند. موکلین عزیز خارج از تهران، چنانچه قصد بررسی پرونده و یا مشاوره حقوقی به مدت طولانی را دارند، اگر شرایط حضور در تهران برای آن‌ها میسر نیست، می‌توانند با پرداخت حق مشاوره، به صورت تلفنی با وکیل متخصص خود صحبت نمایند تا بتوانند مسیر پرونده خود را بهتر طی کنند.

وکلا و مشاوران گروه یکتا وکیل

پیمایش به بالا